TROAS KÜLTÜR ROTALARI

“Anlat bana, tanrıça, binbir düzenli yaman adamı, kutsal Troya’yı yerle bir etmişti hani, sonra sürünmüş durmuştu ordan oraya, ne çok yerler görmüş, ne çok insan tanımıştı…” diye başlamıştı Homeros, her şey bittikten sonra olanları anlattığı Odysseia’da. Ve her şey aslında Eris’in Elması’yla başlamıştı: “En güzele…” deyip hikâyeyi başlatmıştı. Sonrasını ise hepimiz az çok biliyoruz.

Asya’dan Avrupa’ya uzanan kısrağın başında yüzyıllar boyunca önemini yitirmemiş, doğal güzellikleri ve zenginliğiyle birlikte baş döndüren Troas; iki kıta, iki ada ve bir Boğaz’ın hemen yanında 6.500 yıllık bir hikâyeler zincirini saklıyor. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmaları, bizi günden güne bu zincirin yeni halkalarıyla tanıştırmaya devam ediyor.

Troas Kültür Rotaları Projesi bölgenin tarihsel açıdan ne kadar geniş bir zaman yelpazesine sahip olduğunu, doğal güzelliklerini, tarihsel zenginliğini, kendine has yaşantısını, tatlarını ve eşsiz manzaralarını; tarihsel alt yapısı hazırlanmış tematik rotalar aracılığıyla ziyaretçilere anlatmayı amaçlamaktadır. Troas Kültür Rotaları, hikâyedeki gibi ortaya bir elma bırakıyor aslında. Elma, bu kez savaş ve anlaşmazlığa değil; köklü değerleri ve zenginlikleri olan bu coğrafyayı keşfetmeye vesile olacak.

Güzelyalı’dan başlayarak dört farklı antik kenti, bu kentlere yaşam sunmuş su kaynaklarını, bölgede yaşamaya devam eden insanları ve onların hikâyelerini, yüzyıllardır bozulmayan ve insanın damağını mest eden tatları, yeşille mavi arasındaki geçişleri, tarihsel dönemlerin ayrım ve kesişimlerini derinden hissettiren 11 rota; yaklaşık 270 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Örneğin Dalyan’dan başlayıp Alexandria Troas ve Neandrai Antik kentlerini geçip doğanın size sunduğu birçok güzel manzarayı fotoğrafladıktan sonra Asya’nın en batısına, Babakale’ye indiğiniz ve burada güneşi batırdığınız rotada Aziz Paulus’un hikâyesini tecrübe ederken hemen sonra geri dönüp Murad Hüdavendigâr Rotası’nı yürümeye başlayarak bölgedeki Osmanlı izlerini ve bu izlerin hikâyesini deneyimleme fırsatına sahipsiniz. Ve bunları yaparken proje kapsamında önceden hazırlanan mobil uygulama sayesinde ihtiyacınız olan bütün bilgelere ulaşabilirsiniz.

Troas Kültür Rotaları Projesi’nin ilgili kurum ve kuruluşlara gerçekleştirilen sunumlar sonrası teveccüh ve takdirle karşılanmasının ardından Çanakkale Valiliği himayesinde Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı desteği ile ön çalışmaları yapılmasına karar verilmiş ve 2018 Kasım ayından itibaren fizibilite çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmalar kapsamında Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odasının (ÇARO) katkılarıyla 11 rotanın haritalandırma çalışmaları yapılmıştır. Hazırlanan haritaları sahada tatbik ederek nihai rotaları belirlemek için eko turizm ve kültür rotaları alanında fikir ve tecrübe sahibi olan geniş bir ekip, fizibilite çalışmalarını 2019 yılı Ocak ayına kadar tamamlamıştır.

Çanakkale Güzelyalı bölgesinden başlayarak Troya Antik Kenti’ne, daha sonra birçok tarihi ve doğal noktalardan geçerek Assos Antik Kenti’ne, oradan Kaz Dağları boyunca ilerleyerek Balıkesir İl sınırındaki Tarihi Roma Köprüsü’ne kadar uzanan toplamda 270 kilometreyi bulan ilk 11 etap, yerli ve yabancı tüm yürüyüş meraklıları için hazır hâle getirilmiştir.  Bu anlamda sahada ahşap aksamlı ve nitelikli, doğaya uygun yön, bilgilendirme ve görünürlük levhaları, giriş takları, seyir terasları, yön belirteçleri uygulanmıştır. Sonuç olarak Troas Kültür Rotaları Projesi’nin ilk sunum hâli olan ve iki kıtayı, iki adayı, iki denizi kapsayacak toplamda 800 kilometreyi geçecek uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolunun ilk bölümü olan 270 kilometrelik 11 etabın proje çalışması tamamlanmıştır. Saha Donatılarının tespiti, projelendirmesi ve montajı Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yapılan proje, 2022 yılında tamamlanmıştır.

Tarihsel bir zaman tüneli içerisinde Helen, Lidya, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan zengin mirası ve tabiatın sunduğu eşsiz güzelliği hissetmek keşfetmek ve ona dokunmak için hazırlanın.

Troas sizi bekliyor!